top of page

Maikls Strmiska: lekcija par reliģijas studiju nozīmi

Updated: Oct 22, 2020

Otrdien, 3.novembrī, plkst. 15.00 notiks reliģiju pētnieka Maikla Strmiskas (Michael Strmiska) vieslekcija “Kāpēc augstākajai izglītībai un sabiedrībai Latvijā ir vajadzīgas reliģijas studijas” (Why Latvian Higher Education—and Latvian Society—Need Religious Studies).

 

Pasākums notiks tiešsaistē lasījumu cikla “Stāsti par cilvēku” ietvaros. Lai pievienotos

tiešsaistes apmeklējumam, lūdzam reģistrēties ŠEIT. Saite uz pasākuma Zoom sesiju

tiks izsūtīta pa e-pastu, kā arī ievietota pasākuma Facebook notikumā 30 min pirms

pasākuma sākuma.

 

Par stāstījumu: 

“Reliģijas studijas ir unikāla sociālo zinātņu disciplīna. Atšķirībā no teoloģijas tās mērķis ir nevis pasludināt kristietību vai kādu citu reliģisku tradīciju par patiesības avotu, bet gan reliģijas daudzveidīgo formu izpēte, pievēršoties sociālajām, kulturālajām un psiholoģiskajām lomām, ko reliģija spēlē dažādos kontekstos. Reliģija ir iedvesmojusi ne tikai vairākus cilvēces lielākos sasniegumus, bet arī briesmīgas zvērības. Reliģija ir pastāvīgs pasaules kultūru elements, ko mēs diemžēl mēdzam ignorēt. Reliģijas un politikas mijiedarbības rezultātā Tuvajos Austrumos plosās islāmistu terorisms, savukārt Poliju un Ungāriju ir pārņēmis labējo kristiešu nacionālisms, kas apdraud demokrātiju šajās valstīs. Lai sagatavotu Latvijas sabiedrību nākotnes izaicinājumiem, Latvijas augstākās izglītības iestādēm ir jāvairo izpratne par reliģiju tā vietā, lai sētu neziņu, apātiju vai nicinājumu. Tiks apskatīti reliģijas studiju programmu piemēri no citām valstīm, kas var tikt pielāgoti un īstenoti Latvijas augstskolās un to piedāvātajās pētniecības programmās.

 

Par pētnieku: 

Maikls Strmiska (Michael Strmiska) ir pasaules vēstures asociētais profesors Ņujorkas štata universitātē Orindžā (SUNY-Orange). Viņš ir ieguvis doktora grādu salīdzinošajās reliģijas studijās Bostonas Universitātē. Publicējis rakstus par mūsdienu pagānismu un jaunajām reliģiskajām kustībām Islandē, Lietuvā, Latvijā un ASV. Viens no redaktoriem žurnālā Nova Religio: The Journal of Alternative and Emergent Religions, kā arī redaktors izdevumam Modern Paganism in World Cultures: Comparative Perspectives. 2020.gada janvārī Maikls Strmiska ieradās Latvijā ar Fulbraita stipendijas atbalstu, lai pasniegtu reliģijas antropoloģiju Rīgas Stradiņa universitātē. COVID-19 krīzes laikā viņš palika Latvijā un šobrīd raksta grāmatu Unchristian Eastern Europe: Pagans, Jews, Gypsies and Muslims.

 

Pasākums notiks angļu valodā. Ieeja bez maksas. 

Pasākumu organizē Latvijas Antropologu biedrība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku un Rīgas Stradiņa universitāti.

 

Informāciju sagatavoja:  

Ieva Puzo Comments


bottom of page