top of page

Diskusija par cenzūru un tās pētniecību

Trešdien, 2020. gada 8.janvārī, plkst. 18.00 aicinām uz publisku diskusiju par cenzūru un tās pētniecību. Pasākums notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas AsiaRes lasītavā (M stāvā).

Diskusiju ar izvērstu stāstījumu aizsāks komponists, žurnālists un Honkongas Baptistu universitātes doktorants Edgars Raginskis, kurš stāstīs, kā un kāpēc pētīt LPSR Komponistu savienībā īstenoto cenzūru. Viņš iezīmēs līdzības un atšķirības dažādās cenzūras pētniecības teorijās un metodoloģiskajās pieejās, kā arī ieskicēs cenzūras un runas brīvības filozofiskos aspektus un pašcenzūras nozīmi totalitārā sabiedrībā. Savā stāstījumā Edgars pieskarsies arī jaunatklātam Pētera Plakida cenzūras gadījumam – un diviem Padomju armijas karavīriem, kuri aizrāvās ar "Bītlu" mūziku.

LNB Letonikas un Baltijas centra vadošā pētniece Jana Dreimane runās par aizliegtās literatūras krājumu Valsts bibliotēkā (tagadējā Nacionālajā bibliotēkā) okupāciju gados un tā pieejamību lasītājiem. Proti, “aizliegums” nenozīmēja pilnīgu “kaitīgās” literatūras iznīcināšanu. Kā norāda pētniece, “Padomju gados un arī nacisma gados pastāvēja īpašas krātuves, kur “nevēlamie” iespieddarbi tika saglabāta pētniecības un/vai kontrapropagandas vajadzībām. Un bija noteiktas nelielas, priviliģētas personu grupas, kurām šī informācija bija pieejama.” Viņa ieskicēs arī varas neatļautos aizliegtās literatūras izplatīšanas kanālus, kas pastāvēja pat visdrūmākajos okupāciju gados.

Savukārt Ķīnas studiju pētnieks Franks Kraushārs (Frank Kraushaar) pievērsīsies mūsdienām un runās par pēdējo 10 gadu laikā notikušo policejiskas valsts izveidošanu Rietumķīnā. Viņš iezīmēs šī procesa plašāko kontekstu: sociālās uzticamības sistēmas izveidošanu, klasiskās cenzūras sistēmas pārveidošanos un Ķīnas Tautas Republikas valdības intensīvos centienus kontrolēt publiskos un akadēmiskos diskursus par Ķīnā notiekošo. Šie centieni, kā pētnieks atklās savā stāstījumā, ir jūtami visā Eiropā, tostarp arī Latvijā.

Pasākums notiks latviešu valodā. Ieeja bez maksas.

Diskusiju organizē Latvijas Antropologu biedrība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku. Pasākums notiks lasījumu cikla “Stāsti par cilvēku” ietvaros. Cikla mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar Latvijā un ārzemēs veiktajiem antropoloģiskajiem pētījumiem un veicināt starpdisciplināru sadarbību dažādu nozaru pārstāvju vidū.Comments


bottom of page